Az elmúlt héten ülésezett az MKOSZ elnöksége, elfogadták az akadémiai akkreditációs bizottság előterjesztését. Az értékelésben a négy, kiemelt, nemzeti akadémia nem vett részt, tehát a Pécs, a Sopron, a Debrecen és a Budapesti Honvéd, azonban a többi, hazai utánpótlásnevelő műhely igen.
- A felkért szakemberek produktivitási elveket állítottak fel, amelyek tartalmazták az országos bajnokságokon való szereplést, az ott elért eredményeket, azt, hogy az adott egyesület mennyi játékost adott az utánpótlás válogatottaknak, az élvonalbeli, felnőtt csapatoknak, valamint az MKOSZ által megbízott mentorok értékelése is befolyásolta a döntést. A szakemberek megtekintették az edzéseket és véleményt alkottak, tehát összességében négy kategória alapján döntöttek – mondja Farkas Sándor, az Alba utánpótlásvezetője, aki 2015 óta tért vissza a szövetségtől a fehérvári kosárlabdába.
A hazai szövetség négy régió alapján választotta ki a műhelyeket, döntött az akkreditált akadémiákról. Középen, a tehát a fővárosban a fiúknál a Vasas és a MAFC, a lányoknál a BEAC és a Vasas, Keleten a fiúknál a Szolnok, a lányoknál a Diósgyőr, délen a fiúknál a Kecskemét, a lányoknál a PVSK, Nyugaton a fiúknál az Alba Fehérvár, valamint a lányoknál a Győr kapott bizalmat. Tehát hat-hat klub, fiúknál és hat lányoknál egyaránt.
- Az alkalmazott produktivitási elvek kapcsán fontos volt, hogy 2015 óta az országos utánpótlás bajnokságokon öt aranyat és két bronzot nyertünk (a képen a tavalyi, U20-as csapatunk, amely veretlenül vezette a korosztályos bajnokságot), tíz játékosunk szerepelt az utánpótlás válogatottakban, közülük nyolcan jelenleg a felnőtt csapatunk játékosai, ötéves, tehát hosszú távú szerződéssel. Ez nagyon fontos, jól jelzi a klubunknál zajló szisztematikus építkezést. AZ MKOSZ kétévente ismét értékel az eredmények tükrében, bízom abban, hogy kosárlabdázóink fejlődése töretlen marad. A kollégák nagyszerűen dolgoznak, lényeges, hogy főállású edzőink többsége fiatal, 23 és 35 év közötti tréner, nyitottak az újra, valamint fontos, hogy mindannyian fehérváriak, többen itt kosárlabdáztak. Akadnak, akik ugyan nem Fehérváron születtek, de évek óta itt élnek, kötődnek a városhoz és a klubhoz, itt is képzelik el a jövőjüket. Peresztegi Nagy Ákos, az utánpótlás szakosztályvezetője, Góbi Henrik, a kiemelt csoport vezetője, valamint jómagam különösen figyelünk a tehetséges kollégák mentorálására. Ez a szövetségi döntés nem csak a mi érdemünk, sok ember nagyszerű hozzáállása is kellett a sikerekhez. Büszke vagyok arra, hogy az említett, fiatal edzők többségét én invitáltam az egyesülethez, nem is kellett csalódnom bennük. A munka folytatódik, reményeink szerint az eredmények a későbbiekben sem maradnak el. Jó a kapcsolatunk az iskolákkal, a szülőkkel, a jelenlegi helyzet a pandémia miatt nem könnyű nálunk sem, de reményeim szerint rövidesen minden visszatér a normális kerékvágásba. Komoly céljaink vannak a folytatásban is, hosszú távon szeretnénk megőrizni a címünket, akkreditált akadémiaként kell folytatnunk.