Érdekes lesz látni, mire megy egymással a két spanyol edző magyar csapata. Ősszel nyertünk Zalaegerszegen, akkor még Völgyi Péter ült a zalaiak kispadján, most Carlos Frade honfitársával, Raul Jimenezzel meccsel. Reméljük, a spanyol vonások, amelyek jellemzik a csapatokat, látványos meccset eredményeznek.
Spanyolországból érkezni kiváló ajánlólevelet jelent, nemcsak kosárlabdában. Akad is szép számmal hispán edző immár a magyar sportban is, aki itteni csapatánál próbálja meghonosítani a spanyol iskola jellemzőit, s mivel világsznívonalú ez az iskola, rosszul biztos nem járunk ezzel. Carlos Frade hónapok óta dolgozik az Albával, már volt idejük a fiúknak hozzászokni az újdonságokhoz, és a mezőny is ismeri az általa vázolt stílus jellemzőit. Az összecsiszolódás persze továbbra is tart, de még mindig könnyebb a mi helyzetünk, mint a zalaegerszegi játékosoké, akik szezon közben, nem is régen kaptak spanyol edzőt. Igaz, vannak jelek, amelyek alapján ők is vevők az új metódusra.
Legutóbbi bajnokijukon például alaposan elverték az előtte hosszú veretlenségi sorozatot építő Körmendet. A 112 dobott pont mutatja, támadásban tényleg kaptak új impulzusokat (előző hazai meccseiken ötször még a 80 pontot sem érték el). A letámadást, ahogy Carlos Frade is kiemelte, hozzánk hasonlóan szívesen alkalmazzák, és az utóbbi meccseiken (vagyis Jimenez érkezése óta) a játékuk sebessége is nőtt. Úgy néz ki tehát, a Zete "spanyolosítása" is megkezdődött, mindenképpen pikánsnak és érdekesnek ígérkezik a két mester csapatainak egymás elleni ütközete. Hazai pályán persze mindenképpen mi vagyunk az esélyesek, már csak azért is, mert a Zalaegerszeg eddig egyetlen meccset nyert meg idegenben (igaz, az bravúr volt, Kaposváron nyertek Lekliék).
Ez az idegenbeli mérleg egyéb támpontokkal is szolgálhat, ha hiszünk a statisztikában: eddig kilencből nyolc látogatásuk alkalmával 80 és 90 pont között kaptak, ugyanakkor csak a Paks verte meg nagyon őket. Vagyis általában termelnek is, ha nem is olyan ipari mértékben, mint a Körmend ellen. A presztízsrangadón főleg Justin Safford villogott, az amerikai erőcsatár 40 ponttal és 50-es teljesítmény-indexszel zárt, érdemes lesz odafigyelni rá. Kulcsemberként kell persze a másik két légiósra, Bostonra és Plumbra, s az ismert magyarokra, Gáspárra, Kámánra és tavalyi bajnok centerünkre, Lekli Józsira is figyelnünk. Benne biztosan lesz bizonyítási vágy, bár nekünk már nem kell bizonyítania...
A mieinknek ellenben a rosszul sikerült kupadöntő után annyit mindenképpen illik bizonyítani, hogy sokkal többre képesek a Pécsen látottnál. Igaz, ezt tudjuk a szezon előző része alapján, a feladat, hogy a Kecskemét elleni hibákból is okulva inkább a jó legyen mostantól többségben. Még mindig nyílt az alapszakaszban az első öt helyért folytatott harc, de a hazai meccsek megnyerésével bebiztosítható a felsőházi középszakaszt érő helyezés. Kyle Barone beépítése a csapatba szintén fontos feladat, a Frade-féle rotációban jól jön a plusz használható ember. Hogy aztán a ZTE spanyol mestere átalakította-e már saját filozófiája szerint saját csapatát, majd kiderül, egy biztos: a spanyol iskola képviselői most Magyarországon mutathatják meg, mi az, ami átültethető a világszínvonalú "hazaiból" ide, hozzánk.